Postęp rekrutacji uczestników

Przebadano już 12700 uczestników

13-09-2010

Projekt PONS

Celem projektu jest szeroko rozumiana prewencja i zapobieganie chorobom cywilizacyjnym m.in. nowotworowym i układu krążenia. Powyższy cel realizowany będzie poprzez zbadanie wybranej populacji mieszkańców Kielc oraz wiejskich gmin powiatu kieleckiego. Osoby, które zgłoszą się do udziału w projekcie przejdą podstawowe badania, m.in. EKG, pomiar ciśnienia, poziomu glukozy, tlenku węgla, spirometrię, pomiar tkanki tłuszczowej i wagi, zostanie im pobrana krew i mocz a także odpowiedzą na pytania dotyczące ich przeszłości zdrowotnej, historii chorób w rodzinie oraz stylu życia. W późniejszym okresie badania będą powtarzane co kilka lat, a uczestnicy projektu będą poddani stałemu monitoringowi.

W pierwszej fazie planuje się zaproszenie do projektu 100 tys. osób. W ramach realizowanych działań osoby biorące udział w badaniach będą mogły także skorzystać z pomocy specjalistów w zakresie rzucania palenia czy innych elementów poprawy zdrowia.

Docelowo na potrzeby przechowywania zebranego materiału biologicznego, z którego korzystać będą mogli naukowcy poszukujący przyczyn różnorakich chorób cywilizacyjnych, powstanie BIOBANK - nowoczesna infrastruktura badawczo-laboratoryjna.

Projekt jest współfinansowany z Polsko-Norweskiego Funduszu Badań Naukowych. Głównym wykonawcą jest Centrum Onkologii w Warszawie, a współrealizatorem Świętokrzyskie Centrum Onkologii przy wsparciu prezydenta Kielc, marszałka województwa świętokrzyskiego oraz Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Kielcach.

Powrót do listy artykułów

 

 

 

 
 


 

Logowanie

login:

hasło: