Postęp rekrutacji uczestników

Przebadano już 12700 uczestników

21-11-2010

Skorzystajcie z badań, będziecie zdrowsi!

Nowy artykuł na temat projektu PONS w Gazecie Wyborczej. Zapraszamy do lektury:

Skorzystajcie z badań, będziecie zdrowsi. Akcja Gazety i Konsorcjum ŚCO i ŚARR

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego zostaną przebadani jak nigdy dotąd. Dzięki norweskim środkom tysiące osób dowiedzą się, co im dolega, a potem otrzymają fachową pomoc i wsparcie. "Gazeta" przez kolejne tygodnie będzie zachęcać, by wziąć udział w tych badaniach

Projekt "Ustanowienie infrastruktury dla badania zdrowia populacji Polski", czyli PONS, jest współfinansowany z Polsko-Norweskiego Funduszu Badań Naukowych. Kosztować będzie 2 mln euro. Jego realizacja już się rozpoczęła.

Mogą z niego skorzystać osoby w wieku 45-64 lata. Do końca przyszłego roku przebadanych zostanie 15 tys. kobiet i mężczyzn.

- Dokładnie ocenimy ich stan zdrowia. Chcemy też dać im możliwość skorzystania z profilaktyki antytytoniowej i zrzucenia wagi - mówi Małgorzata Wirecka-Zemsta ze Świętokrzyskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która koordynuje badania.

Ci, którzy, zdecydują się wziąć udział w programie, będą musieli też wypełnić dokładny kwestionariusz, w którym odpowiedzą na pytania dotyczące ich stylu życia czy nałogów. Ankieta będzie anonimowa i trafi do Centrum Onkologii w Warszawie. - Dzięki temu będzie można sprawdzić, które czynniki sprzyjają chorobom cywilizacyjnym. Chcemy się przekonać, czy palacze częściej zapadają na choroby płuc oraz czy przyczyną otyłości częściej jest brak ruchu niż np. zła dieta - wyjaśnia Wirecka-Zemsta.

Projekt PONS zakłada nie tylko dokładne zbadanie zdrowia mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Drugi ważny cel tego programu związany jest z nauką. Wyniki badań, ale również próbki krwi i moczu, przez lata będą przechowywane w Biobanku, który powstał w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. - To daje nam ogromne możliwości badawcze. Może się okazać, że po latach wykryte zostaną nowe choroby. Wtedy będzie można wrócić do tych próbek i znaleźć jakieś prawidłowości - wyjaśnia Wirecka-Zemsta.

Badania będzie prowadzić zespół lekarzy i naukowców z ŚCO i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach pod kierownictwem prof. Witolda Zatońskiego, kierownika Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie, oraz prof. Larsa Vattena z Uniwersytetu w Trondheim w Norwegii.

- Uzyskamy wiedzę o populacji, jakiej jeszcze nie ma nikt w kraju. W Norwegii kobiety do 65. roku życia są praktycznie nieśmiertelne, umiera ich tylko 3 proc. W Polsce tego wieku nie osiąga co trzeci mężczyzna. To jest dystans, który musimy zlikwidować - mówił wiosną w Kielcach prof. Zatoński, gdy podpisywano umowę na realizację tego programu. - Gdy wykryjemy coś niepokojącego, oczywiście nie będziemy czekać, tylko od razu skierujemy badanego na leczenie. Chcemy doprowadzić do tego, aby zdrowie tej populacji było najlepsze w Polsce - zastrzegł.

Po zebraniu danych medycznych od grupy wiekowej 45-64 lata naukowcy wyznaczą kolejną do przebadania, np. 25-30 lat.

Do programu włączyły się władze miasta i województwa i z ich budżetu będzie on dalej finansowany.

PONS to pierwsze wspólne przedsięwzięcie realizowane w ramach postanowienia podpisanego w maju 2009 z inicjatywy władz miasta o "utworzeniu z Kielc i województwa świętokrzyskiego regionu zdrowego życia, o szczególnie wysokich standardach opieki zdrowotnej i istotnych z naukowego punktu widzenia badań medycznych". Przyłączyli się do niego marszałek województwa świętokrzyskiego oraz przedstawiciele dwóch publicznych kieleckich uczelni.

"Gazeta" przez kolejne tygodnie będzie zachęcać do przebadania się. O korzyściach wynikających z tego programu będziemy rozmawiać z ekspertami. O projekcie pisać będziemy w każdy poniedziałek od 29 listopada przez 10 kolejnych tygodni.

Obecnie badania prowadzone są w NZOZ "Bio-Medic przy ul. Prusa 1 w Kielcach na osiedlu Barwinek. Niebawem będą otwarte też kolejne przychodnie: przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Kielcach oraz w Chmielniku. Przed wizytą warto zadzwonić pod numer infolinii 800 800 040 i umówić się na konkretną godzinę.

Kto odpowiada za PONS

Projekt realizuje Centrum Onkologii Instytut w Warszawie, a ściśle Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii. Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie jest głównym wykonawcą projektu PONS. Liderem i współtwórcą projektu: jest prof. dr hab. n. med. Witold A. Zatoński oraz prof. Lars J. Vatten (norweski partner i główny współbadacz), profesor epidemiologii na Uniwersytecie Wiedzy i Technologii w Trondheim, a w Kielcach konsorcjum Świętokrzyska Agencja Rozwoju Regionu i Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Agencja odpowiada za badania (odbywają się one w utworzonych specjalnie na potrzeby projektu przychodniach BIO-MEDIC) oraz rekrutację osób, a ŚCO za przechowywanie próbek (bio-bank).

Dodatkowe informacje o realizacji programu uzyskać można na stronie projektu www.projectpons.pl oraz w ŚARR S.A., tel. 41 344 33 16.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce tutaj

Powrót do listy artykułów

 

 

 

 
 


 

Logowanie

login:

hasło: