Postęp rekrutacji uczestników

Przebadano już 12700 uczestników

11-09-2010

Mieszkańcy powiatu kieleckiego do badania!

Światowe autorytety medyczne będą w naszym mieście realizować międzynarodowy projekt badawczy. Badania odpowiedzą na pytanie, dlaczego Polacy częściej chorują i żyją krócej niż mieszkańcy Europy Zachodniej. Pierwsze - pod koniec wiosny.

W poniedziałek w kieleckim ratuszu odbyła się konferencja prasowa inaugurująca międzynarodowy projekt badawczy "Ustanowienie infrastruktury dla badania zdrowia populacji Polski”, który na przełomie wiosny i lata rozpocznie się w Kielcach i powiecie kieleckim. To pierwsza taka wojna z nowotworami i innymi chorobami cywilizacji, w której zjednoczyły siły autorytety medyczne, władze regionu i środowisko naukowe.

Badania za 2 mln euro

– Chcemy przebadać mieszkańców Kielc i tego regionu pod kątem występowania chorób nowotworowych, kardiologicznych i innych. Na początek wybraliśmy grupę w wieku 45 – 64 lata, ale wyrywkowo będziemy też zapraszali osoby z innych grup wiekowych. Będziemy starali się odpowiedzieć między innymi na pytanie, dlaczego kobiety przed 61 rokiem życia są w Norwegii nieśmiertelne, a dlaczego co trzeci mężczyzna w Polsce nie dożywa 65 roku życia - tłumaczył profesor Witold Zatoński, dyrektor Zakładu Epidemiologii Nowotworów Instytutu Onkologii w Warszawie, który wspólnie ze specjalistami Uniwersytetu Naukowo – Technicznego w Trondheim w Norwegii przygotował ten projekt. Badania będą realizowane we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii, przy wsparciu prezydenta Kielc, marszałka województwa świętokrzyskiego oraz Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Będą kosztowały 2 miliony euro, ich współfinansowania podjął się Polsko – Norweski Fundusz Badań Naukowych. Pilotażowe badania są konsekwencją listu intencyjnego podpisanego przez władze miasta, regionu, przedstawicieli uczelni wyższych i ŚCO o tworzeniu w Kielcach i województwie świętokrzyskim regionu zdrowego stylu życia.

Zdrowie rodziny i nałogi

Pierwsze badania rozpoczną się wiosną. Zaproszone do nich osoby będą pytane o historię zdrowia w ich rodzinie, zachorowania na choroby przewlekłe, styl życia, nałogi. Będą miały przeprowadzone pomiary ciśnienia krwi, spirometrię, EKG, badania krwi. Zostaną również objęte edukacją na temat profilaktyki uzależnień, zdrowego stylu życia. Na potrzeby programu, gromadzenia i przechowywania próbek powstanie BIOBANK w Podzamczu Chęcińskim.

- Do czasu jego uruchomienia będziemy korzystali z bazy w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, Szpitalu Wojewódzkim – powiedział nam Marek Gos z zarządu województwa świętokrzyskiego.

Na zdrowie

- Nie tylko zdiagnozujemy stan zdrowia mieszkańców tego regionu, ale będziemy na bieżąco wyłapywać ich niedociągnięcia zdrowotne i odsyłać je do reperacji – dodał profesor Zatoński.

Profesor Lars Vatten z Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Trondheim zapewnił: – Mam nadzieję, że to będzie długa i satysfakcjonująca współpraca.

Organizatorzy badań chcą zaprosić do współpracy lekarzy rodzinnych w naszym regionie. Prezydent Lubawski nie wyklucza specjalnych dodatków motywacyjnych dla lekarzy biorących udział w tym projekcie.

Źródło - Echo dnia

Powrót do listy artykułów

 

 

 

 
 


 

Logowanie

login:

hasło: