Postęp rekrutacji uczestników

Przebadano już 12700 uczestników

10-09-2010

Czwarty na świecie biobank powstanie w Kielcach

15 tysięcy mieszkańców Kielc i powiatu kieleckiego zostanie przebadanych pod katem nowotworów i innych chorób cywilizacyjnych. To pozwoli stworzyć bazę danych która umożliwi wykryć zależność między genami a różnymi schorzeniami.Czwarty na świecie biobank powstanie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Koszt inwestycji to prawie 4 miliony złotych.

Taka mała próbka krwi może być źródłem wiedzy o chorobach, na które narażony jest w przyszłości pacjent. Przechowywana przez kilkanaście lat pozwoli opracować terapię i dostosować ja do potrzeb każdego chorego. Dla chorych biobanki są źródłem nadziei na wyzdrowienie, dla naukowców - stanowią niezbędne źródło danych i informacji. Świętokrzyskie będzie pierwszym w Polsce regionem, gdzie powstanie biobank.

Lekarze chcą zrozumieć, dlaczego ludzie cierpią na raka, choroby stawów, czy układu krążenia. I oczywiście zapobiegać takim schorzeniom. Kraje takie jak Wielka Brytania, Kanada, czy Norwegia od dawna badają zależności między genami pacjenta a określonymi schorzeniami.

Na początek przebadani zostaną mieszkańcy Kielc i powiatu kieleckiego. Będą przechodzić różne testy - od wysiłku fizycznego do badań wzroku. Sprawdzane będzie ich ciśnienie krwi, wzrost i masa ciała. Biobank Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zostanie sfinansowany z środków unijnych Jego wartość to prawie 4 mln zł.

Powrót do listy artykułów

 

 

 

 
 


 

Logowanie

login:

hasło: