Postęp rekrutacji uczestników

Przebadano już 12700 uczestników

05-09-2012

Dane PONS już wkrótce będą dostępne

Pragniemy przypomnieć, że w grudniu 2011r. opublikowane zostały pierwsze wyniki analiz przeprowadzonych na części zbioru uczestników badania PONS. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w tak krótkim czasie udało się wykonać badania, przeprowadzić analizy, przygotować w języku angielskim a następnie opublikować w recenzowanym czasopiśmie (impact factor 2,3) aż 16 prac naukowych. Było to niezwykłe wyzwanie.

Jeżeli chodzi o autorstwo prac, to wszyscy Kielczanie biorący udział w realizacji projektu PONS ujęci zostali we wprowadzającej publikacji dotyczącej badania jako współautorzy. Doktor Anna Polewczyk ze Szpitala Wojewódzkiego w Kielcach, która aktywnie uczestniczyła w pracy analitycznej wyników, jest współautorem jednej z publikacji dotyczącej chorób układu krążenia.
Jedyna prośba w sprawie możliwości użycia danych (jeszcze czasie trwania badania) skierowana do nas przez dwie pielęgniarki, panią Edytę Święcicką i panią Anetę Wiśnios, studentki kieleckiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, została zrealizowana. Otrzymały one natychmiast nie tylko zbiór danych, ale również wskazówki o charakterze naukowym oraz dodatkową literaturę do swoich prac magisterskich.

Obecnie uzyskany zbiór przygotowywany jest do udostępnienia na stronie internetowej projektu (www.projectpons.pl) wszystkim zainteresowanym osobom.

Zbiór PONS został również zakwalifikowany do włączenia do międzynarodowego badania PURE, realizowanego w 27 krajach przez prof. Yusufa z Hamilton w Kanadzie. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy mogli przystąpić do jego analizy, także z użyciem próbek biologicznych.

Wszystkie zainteresowane osoby i instytucje będą miały dostęp do zbioru. Jesteśmy również otwarci na współpracę z wszystkimi zespołami naukowymi, które wyrażą taką chęć. Przede wszystkim mamy nadzieję, że znajdą się pieniądze na kontynuowanie pracy w Kielcach. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy kilkunastu tysiącom Kielczan za udział w badaniu PONS i nieustanne, ogromne wsparcie projektu.

Dr n. med. Marta Mańczuk - Koordynator projektu PONS

Powrót do listy artykułów

 

 

 

 
 


 

Logowanie

login:

hasło: