Postęp rekrutacji uczestników

Przebadano już 12700 uczestników

26-10-2010

Region zdrowego życia

Rozmowa z prof. Witoldem Zatońskim, kierownikiem Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii w Warszawie, autorem projektu naukowego PONS „Ustanowienie infrastruktury dla badania zdrowia populacji Polski”.

- Przygotował Pan projekt badawczy, który ma odpowiedzieć na pytanie, dlaczego chorujemy częściej i żyjemy krócej, niż mieszkańcy Europy Zachodniej. Odpowiedzi mają udzielić mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Proszę wytłumaczyć, na czym projekt polega i dlaczego jest prowadzony w Kielcach?
- Jakiś czas temu, po podpisaniu w maju 2009 listu intencyjnego przez władze miasta, regionu oraz uniwersytetu i politechniki o utworzeniu z Kielc i województwa świętokrzyskiego regionu zdrowego życia, o szczególnie wysokich standardach opieki zdrowotnej i istotnych z naukowego punktu widzenia badań medycznych, nasz zespół został zaproszony do współpracy nad poprawą stanu zdrowia mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Program ma za zadanie określenie stanu wyjściowego oraz doradzanie i prowadzenie interwencji zdrowotnych.

- Badaniami zostaną objęci mieszkańcy Kielc i kilku okolicznych gmin w wieku 45-64 lata. Czego mogą się spodziewać „pacjenci”?
- Ma Pani rację, używając tu cudzysłowu. Uczestnikami projektu PONS są przede wszystkim ludzie zdrowi. Osoby, które zgłoszą się do udziału w projekcie PONS, przejdą podstawowe badania, m.in. EKG, pomiar ciśnienia, poziomu glukozy, tlenku węgla w wydychanym powietrzu, spirometrię, pomiar tkanki tłuszczowej i wagi, zostanie im pobrana krew i mocz, a także odpowiedzą na pytania dotyczące ich przeszłości zdrowotnej, historii chorób w rodzinie oraz stylu życia. Po wykonaniu wszystkich badań uczestnik otrzyma ich wyniki oraz zalecenia dalszego postępowania.

- Projekt jest przygotowany wspólnie ze specjalistami z Norwegii.
- Kraje skandynawskie mają najlepsze zdrowie na świecie. Poza tym kraje te, a szczególnie Norwegia, mają długą historię rozwoju zdrowia publicznego oraz ogromny postęp w budowaniu świadomości zdrowotnej społeczeństwa. Kraje te są historycznie i geograficznie podobnie umiejscowione, a w porównaniu z Polską różnią się istotnie stanem zdrowia. Warto przypomnieć, że w krajach skandynawskich zgony przed 65 rokiem życia zarówno kobiet jak i mężczyzn są niezwykle rzadkie, natomiast w Polsce wciąż jedna trzecia mężczyzn nie dożywa tego wieku. Dodam w tym miejscu, że projekt PONS jest współrealizowany przez Uniwersytet Wiedzy i Technologii z Trondheim, który prowadzi podobne badania od ponad 30 lat.

- Alarmuje Pan, że nie dożywamy tak sędziwego wieku, jak mieszkańcy Europy Zachodniej z powodu m.in. większej ilości wypalanych papierosów, niezrównoważonej diety, czy nie korzystania z możliwości badań prewencyjnych. Czy tam, gdzie projekt jest realizowany, można czuć się bezpieczniej - stan zdrowia mieszkańców będzie przecież monitorowany?
- Nikt, kto pali papierosy, źle się odżywia czy w ryzykowny sposób spożywa alkohol nie może czuć się bezpiecznie, ale z całą pewnością realizacja projektu PONS może stworzyć warunki, w których poprawa zdrowia stanie się łatwiejsza i skuteczniejsza.

- Czego Pan oczekuje po zakończeniu projektu i kiedy to nastąpi? Czy w efekcie kielczanie podpowiedzą Polakom, jak dożyć 80-tki?
- Jest to projekt otwarty i wieloletni, który nie ma właściwie limitu czasowego. Jeśli będzie się on rozwijał, to za kilka lat należy się spodziewać dokładnej analizy stanu zdrowia mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Wszystko oczywiście uzależnione jest od świadomego uczestnictwa lokalnego samorządu i mieszkańców w działaniach na rzecz polepszenia stanu zdrowia. Nie da się tego zbudować poza ich świadomością, zatem aktywny udział w projekcie ma kluczowe znaczenie dla jego powodzenia. To jest projekt mieszkańców województwa świętokrzyskiego.
- Dziękuję za rozmowę.

Artkuł ukazał się w czasopiśmie "Kielce Plus" 24.10.2010.


 

Powrót do listy artykułów

 

 

 

 
 


 

Logowanie

login:

hasło: